Limety

Limeta je veľmi podobný druh citrónovníka, má však gulatejšie plody s výraznou bradavkou. Má pôvod v tropickej Ázii, odkiaľ sa rozšírila do ďalších oblastí, ale aj do južnej Európy. Listy sú kožovité, často prehnuté do akéhosi tvaru lodičky, keď  ich zlomíme, majú bergamotovú vôňu. P1070218

dozreté plody limety
dozreté plody limety

 Plodom je limeta, plod je guľovitého tvaru, mierne sploštený, ako plody citrónovníka, plody limiet na rozdiel od citrónových majú dvoj-trojnásobnú trvácnosť! Aj ked sa stáva, že sa šupka plodu limiet vplyvom bytovej teploty časom znehodnotí tak, že stvrdne, samotný plod- dužina vo vnútri plodu tým neutrpí žiadnu ujmu. Silica limety je svojim zložením veľmi podobná citrónovej, 100 gramov dužiny obsahuje približne 120 joulov. Využitie plodov limiet je rovnaké, ako u citrónov, jedia sa surové, využitie si nájdu v šalátoch a letných omáčkach. Plody väčšinou neobsahujú žiadne semená. Ak by sa náhodou nejaké objavili, môžme ich použiť, ako podnož.

Fotografia zobrazuje strom pravej citrus limeta, ktorú pestujem na balkóne Sú na nej už aj obraté niektoré plody, ktoré po dozretí niekedy bežne svojvoľne opadávajú. Šupka je aj po dozretí plodu takmer zelená alebo zelená so slabo žltým líčkom na jednej strane.  Opadávanie zrelých plodov  je celkom normálny, je znakom konzumnej zrelosti. Plody sú kvalitnejšie, ako tie z dovozu kúpené v obchode s ovocím, sú šťavnatejšie a oveľa aromatickejšie. Limety majú nezameniteľnú chuť, s chuťou oproti citrónom sa nadajú popliesť ani v náznakoch. Sú výborné na výrobu štiav, kokteilov, do čaju s medom alebo bez, mne osobne veľmi chutia aj surové: Limety síce majú kyslú dužinu, ale tá vôbec nie je tak trpká, ako dužina klasického citróna.

 

Pestovanie tropických a subtropických rastlín