História citrusov

Ten, kto sa už prechádzal po citrusových plantážach, hájoch, súkromných záhradách po stredomorí, snáď nikdy nezabudne na krásne nízke stromy so sýtozelenými kožovitými listami s typickou vôňou a arómou alebo po závane nádherne kvitnúcich vysokomedonostných kvetov týchto rastlín a ich ovocia.

citrón limon Cerza
citrón limon Cerza

Hlavne v sparných dňoch vtedy človek dostane najväčšiu chuť na chladivý nápoj s obsahom kvalitnej citrusovej šťavy plnej vitamínov. Človeka veľmi nadchne, keď vidí tento kus prírody, ktorý doma nemáme, zrazu si túži domov priniesť aspoň jeden stromček, ktorý by mu mohol prevoniať celý byt, balkón, terasu alebo záhradu…..

Toto je trend dnešnej doby, kde si citrusy hlavne v posledné roky uplatňujú veľkú pozornosť, rýchlo sa udomácňujú aj v našich zemepisných šírkach, kde pri správnej starostlivosti a dobrom prístupe i v našej domácnosti dokážu priniesť mnoho uspokojenia , radosti a potešenia.

Citrusové stromy- plody citrusov patria medzi najstaršie ovocie na svete. Je oprávnený predpoklad, že citrusy pochádzajú od Malajzie až po Čínu. Ako prvé sa do Európy, konkrétne Nemeckoa- dostal citrónovník (okolo roku 1500). Portugalci rozširovali aj pomarančovníky, tie sa postupne dostali až do Talianska a ďalších oblastí stredomoria. Citrusy hrali veľkú úlohu aj v náboženstve, voňavkárskom priemysle, pri výrobe olejov a vznikali aj moderné oranžérie, kde sa postupne pestovali rôzne druhy citrusov.

V botanike patria citrusy do rodu rutaceae, k ich príbuzným rodom sa radí Fortunella, Poncirus, Mikrocitrus, Eremocitrus, ktoré okrem iných môžu mať tú vlastnosť, že sú aj čiastočne na zimu opadavé.

Citrusy sa odlišujú od iných rastlín v prírode jednom zásadnou zvláštnosťou – tým, že vo väčšine prípadov tvoria mnohozárodočné semená, to znamená, že z jedného zárodka semena môže vyrásť aj viac citrusových stromov, niededy až 20 /poliembrónia/. Preto sú tieto rastliny zo semien úplne identické s materskou rastlinou……

Pestovanie tropických a subtropických rastlín