Figovníky / Ficus Carica L.

Pestovanie figovníkov na balkónoch a v záhradách

Ficus carica L.

Figovník, patrí do čelade morušovitých. Vo svete existuje až 700 druhov figovníkov, majú pôvod v južnej Ázii. V súčasnosti je snaha vyšľachtiť čo najmrazuvdornejšie odrody, aby sa čo najviac prispôsobili novej klíme  vo svete… už dnes existuje niekoľko nových, ktoré znášajú mráz až do  -30*C, vďaka tomu sa figovník s čoraz väčším úspechom rozširuje aj oblastí Kalifornie, Stredomoria aj severnej Európy.

Figovník je jednoznačne plantážnicka rastlina, pestuje sa aj na záhradách, ako aj naše jablone.

Sú veľmi obľúbené pre svoj vzhľad a kvalitnému ovociu, ktoré rodia. Čerstvé figy obsahujú asi 80% vody, veľmi veľa provitamínu A, ale len asi 2 mg vit.C, konzumujú sa čerstvé, ale aj v roznych tepelných úpravách a v ovocných šalátoch, veľmi často sa sušia, kedy po usušení získavajú ešte výraznejšiu chuť. Použitie si nachádzajú aj v medicíne a voňavkárskom priemysle.

Už aj samotné drevo fíg je veľmi kvalitné, lebo je veľmi trvanlivé,používa sa na rôzne stolárske účely.

Figovník / ficus carica je šľachtený statný rozložitý strom, má pravidelnú alebo asymetrickú korunku v závislosti od druhu a metódy pestovania. Vo voľnej pôde u nás dorastá asi do 3, v domovine až do 5 metrov výšky, v nádobách asi do 1,)5 metra. Pri pestovaní v nádobe potrebuje pravidelný rez, výborne sa tvaruje, pre tvorbu plodov však potrebuije väčšiu nádobu.

U nás sa pestujú odrody jednoznačne také, ktoré tvoria plody partenokarpicky/ bez opelenia, v tomto prípade je kvet neviditeľný, ukrytý v dreve, také preto, lebo u nás nežije vosička, ktorá zabezpečuje opelenie cudzoopelivých kvetov.

Na zimu opadavé listy sú  podobné našemu gaštanu, drsné, dlaňovité, 15 až 30 cm veľké, dosť variabilného tvaru.
 
Plodom je bobuľa hruškovitého tvaru, na strome rastú po jednej, v pároch, niekedy aj v zhlukoch, podľa odrody sa delia na biele, červené, fialové, hnedé, modré, panašované, dužia / viz obr. vľavo / bohatá na zložky, veľmi šťavnatá je do červena. Plody dozrievajú priemerne za 3 až 4 mesiace,  sa oberajú v plnej zrelosti vylamovaním, necháme ich odstáť niekoľko dní na chladnom  mieste, lebo v teple sa rýchlo kazia a až tak konzumujeme. vtedy sú najlahodnejšej chuti.
Figovníku sa darí všade tam, kde teplota neklesá pod -10*C, ale sú už prešľachtené druhy, ktoré sa s úspechom pestujú aj u nás na záhradách vo voľnej pôde, to sú také, čo znesú teploty do -20*C na južnom Slovensku, na severe sa začínajú uplatňovať ešte novšie druhy, ktoré znesú v dospelosti pokles teploty k -30*C.  Ak si nevieme zohnať odolnú odrodu voči čo najnižším teplotám a náš   figovník je menej tolerantný k nízkym teplotám a chceme ho pestovať vo voľnej pôde, musíme ho v zime chrániť, najlepší spôsob je ten, že obvod celej rastliny zaizolujeme slamou, vysušenou suchou trávou, polistirénom, rastlinu v smere od dola smerom nahor celú obalíme a obviazujeme špagátom, takto chránime aj vetve, prebytočne rastúce môžme odstrániť, figovník na jar výborne regeneruje.
Ak ich pestujeme v nádobe, okrem rezu a väčšej nádoby, ktoré potrebujú, ich musíme pestovať vonku alebo na balkóne, lebo potrebuje striedanie deň-noc teplôt. V zime ho umiestnime do chladu- pivnica, kde prečká obdobie vegetačného kľudu.

Choroby: môžu byť choroby prejavujúce sa na dreve, ale to som ja nikdy nespozoroval….škodcami netrpí u nás nikdy. Čo sa týka pôdy pre figovníky, nesmie obsahovať veľa dusíka, lebo potom nerodí, len abnormálne rastlie, mala by byť s dostatočným obsaho ílu a drenáže, pH pôdy by malo byť okolo 6 až 7,8.
Najčastejšie pestované odrody figovníkov sú:
  • Signora Blanca: plody žlto-biele
  • Brown Turkey: žltohnedé plody
  • Ficus repens: plazivá odroda
  • F. benghalensis L.: rastie v trópoch

Na pestovanie u nás prichádzajú do úvahy len tieto odrody: Angelique, Adam, Bordeaux, Blanche, Célestine,  Kadota, Verdone a ďalšie….

Rozmnožovanie figovníka:
nikdy nie semenami, ale odrezkami, ktoré dobre zakoreňujú, figa sa aj 
dobre vrúbľuje.

Pestovanie tropických a subtropických rastlín