Krížence a podnože citrusov

Hybridy a najznámejšie krížence citrusov, nucelárne semenáče

Hybrid je rastlina , ktorá vznikla krížením dvoch odrôd rovnakého alebo príbuzného rodu alebo rodu. Krížením sa botanici a šľachtitelia snažia docieliť vylepšenie vlastností  rastlín, docieliť bohatšiu úrodu, ako bola pôvodne, odolnosť voči škodcom, chladu, chorobám. Takéto rastliny sa potom naďalej množia vrúbľovaním alebo odrezkami pre získanie čo najväčšieho množstva kvalitnejšieho materiálu pod novým názvom.
Zaujímavé nové odrody môžu vzniknúť z rastlín rozmnožených semenami. Citrusy pokiaľ vysievame semená, nikdy sa nevyužívajú na účel šľachtenia, pretože to, že semenáč citrusu zarodí, je len a len o náhode. Ak však semenáč náhodou zarodí, trvá to väčšinou aj niekoľko desiatok rokov. Príklad rodiacej rastliny grepovníka vo )vysokých Tatrách na Hrebienku si môžte pozrieť na tomto videu po kliknutí na odkaz:  http://www.youtube.com/watch?v=A6AQ4QvBE7gRodiace semenáče citrusov sa nazývajú nucelárne preto, že vznikli z nucelu- nesú všetky identické znaky materskej rastliny, tvoria s materskou rastlinou istý klon, líniu, ktorý vykazuje isté vlastnosti, odchýlky, ktoré môžu byť v niektorých znakoch aj horšie alebo výrazne lepšie. Napriek tomu, keďže sú to nucelárne semenáče, sú absolútne bez viróz, a ak hlavne vznikli v našich podmienkach na Slovensku, v bytoch, je nutné takéto rastliny podchytiť a ďalej množiť. Menší alebo väčší počet nucelárnych zárodkov v semenách majú v poradí: poncirusy, citranže, grepfruity, bigarádie, pomaranče a najmenej mandaríny.
Aby bola u nás nová odroda uznaná, musí spĺňať isté požiadavky, teda: musí byť známe pôvodné meno rastliny, z ktorej semenáč vznikol, musí byť známy vek rastliny, miesto a spôsob pestovania, kvitnutie rastliny, samosprašnosť, prípadne iný spôsob opeľovani
a kvetov, plody, ktoré rastlina zarodí, sa každoročne vážia po dobu troch po sebe následujúcich rokov, sa merajú ich rozmery, zisťujú chuťové vlastnosti a skladpovateľnosť plodov.
Šľachtenie semenáčov citrusov je veľmi náročné, vzhľadom na to, že úroda sa u tejto sekcii citrusov dosahuje veľmi neskoro aj pri “umelej” snahe čo najskôr docieliť ich plodnosť, trvá to minimálne 10 až 15 rokov, kým sa docielia isté výsledky. Kým rastlina dostane patent, trvá to tiež minimálne 20 až 35 rokov.
Najznámejšie krížence a ich využitie v praxi.Poncirus trifoliáta:
pochádza zo Stredomoria, preto je veľmi odolný voči chladu, zime, znesie teploty až do mínus 18 *C pod bodom mrazu. Preto sa s veľkou obľubou s chladným zimovaním pestujú aj u nás na Slovensku s potrebným chladným zimovaním a v južných oblastiach Slovenska sa pestujú aj vo voľnej pôde, kde vynikajúco prosperujú, ako aj v domovine.
Poncirus/ Citrónovec trojlistý je nízky na zimu opadavý tŕnitý ker do 2 metrov výšky. Raší na jar spolu s našimi ovocnými stromami, najprv vytvára kvety, ako jablone, kvety sú tipycky citrusové, vyrastajú jednotlivo takmer zo všetkých púčikov, po ich odkvete sa postupne objavujú listy, listy sú trojpočetné, malé. Rastliny tvoria veľké tŕne. Plody, ktoré rastlina tvorí, sú krásne zelené, po dozretí čisto žltej farby. plody sú aj po dozretí nejedlé. Dužina obsahuje veľmi veľký počet semien, šťava, ktorú rastlina v nimimálnom množstvw vylučuje, je veľmi dráždivá na pokožku. V jednom plode môže byť aj 100 až 150 semien. Práve pre tieto semená sa poncirus pestuje, pretože semenáče poncirus trifoliáta sú vynikajúcou podnožou pre všetky citrusy s následných chladným prezimovaním rastlín na nej naštepených.Citrangeguat:
vznikol krížením druhov poncirusu a fortunella margarita, veľmi  chladuvzdorný poloopadavý ker, druh, znesie pokles teploty až k -15*C. plody sú jedlé, žlto oranožej až červenej farby, môžu byť aj po dozretí menších rozmerov až po stredne veľké, sú chutné, jedlé. vynikajúca podnož, citrusy na ňom naštepené sú dlhoveké a nepotrebujú chladné prezimovanie.

Citrange / citranž:
je hybridom poncirusu a pomarančovníka, stredne veľký tŕnitý ker, listy, ako u oboch predchádzajúcich druhov trojpočetné, poloopadavé, tiež znáša mrazy až do -15*C, dozrievajúce plody sú veľkosti klementínky alebo malého pomaranča, použvajú sa na výrobu štiav a džúsov.

Fortunella:
rozoznávame odrody kumguátov: Fortunella Margarita, Fortunella Obovata, Fortunella Japonica, ide o maloplodé hybridy pochádzajúce z Činy vzrastom sa väčšinou od seba nelíšia, majú pomerne hustú košatú korunku, vzrast až do 1,5-2 metre v bytoch, listy kožovité, veľké, kvety sa obajvujú väčšinou na jar, plody v závislosti od druhú sú oválne až vajcovitého tvaru, vňčšinou jedlé aj so šupkou, ktorá je sladšia, ako dužina, ktorá je kyslejšia.
Vrpavo od textu je ker kumguátu s guľatými už dozretými plodmi

Citrus Aurantium / bigarádia:
je to vlastne horký pomaranč, plody tohto druhu sú výrazne horké, nejedlé, len u niekoľko mutácií bigarádií sú jedlé aj v surovom stave. Normálne sa preto využívajú len na výrobu ovocných štiav.
Do Európy sa dostala z Floridy, ktorá je aj jej domovinou.
Vynikajúca odroda do bytov, kde sa veľmi ľahko pestuje, lebo vôbec nie je náročná na vlhkosť vzduchu a podobne.
Listy bigarádie sa zasa využívajú na výrobu kvalitného vonného oleja. Rezistentný druh voči hubovým chorobám, hlavne gumóze a aj voči dlhodobému prelievaniu.
v domovine košatý strom do 10 metrov výšky, u nás 2 až 2,5 metra.
Vynikajúca podnož pre všetky citrusy, ktoré potrebujeme prezimovať v teplých miestnostiach panelových bytov,

Pestovanie tropických a subtropických rastlín