Substráty, druhy substrátov

Zemina pre citrusy všeobecne.

Substrát sa zmieša z rašeliny, kompostu a piesku v pomere 2 : 2 : 3. Piesok by mal byť hrubší, nie ako bežné, ktoré sa používajú do akvárii . Ak máme možnosť, piesok je možné nahradiť perlitom tiež v rovnakom pomere.

 Celkom vyhovujúce sú aj rašelinové záhradné substráty, ktoré sú bežne dostupné v záhradníckych obchodoch. Tieto substráty jú ale veľmi málo zásobené  potrebnými  živinami, chýba hlavne dostatok humusu a železa, preto je vhodné je pred ich použitím vylepšiť prídavnými, o to lepšími hnojivami priamo z prírody, napríklad trus z netopierov, slepačí alebo králičí trus. Treba sa však mať na pozore a nepreháňať to  ani s týmito hnojivami, iné hnojivá ja osobne tiež nepreferujem, pokiaľ to nie je nutné. Síce samotné substráty majú málo živín, ale sú veľmi vzdušné, preto nám odpadá celkom úplne práca s ich odľachčovaním, nevýhodou tu je, že trochu rýchlejšie presychajú.
Je nutné hnojenie citrusov, predchádzame tým zároveň aj fyziologickým poruchám, ktoré by sa mohli skôr, či neskor na citrusoch prejaviť rôznymi zmenami v zafarbení listov, či už ich opadom  alebo schnutím jednotlivých vetví od vrchola, prípadne v najhoršom prípade k vysileniu rastliny do takej krajnosti, že nám môže aj uhynúť, či už nedostatkom živín vplyvom dlhodobého nehnojenia alebo pri ponechaní viac plodo0v na strome v sezóne, kedy si rastlina pre seba doslovne pýta prísun viac živín do pôdy.
HAKOFIT: vynikajúce hnojivo na citrusy, obsahuje všetky stopové prvky a dusík v priateľnej forme, vhodné je s ním hnojiť rastliny od jari až do jesene….: 
Obsah hnojiva v nádobe: 0,5 litra,
zloženie živín v danom balení hnojiva:
    DUSÍK: 30 gramov
DRASLÍK: 2 gramy
 FOSFOR: 0,5 gramov
Tiež obsahuje mikroelementy viazané na humínové látky: najma horčík, mangán , meď, molybdén, síra, zinok a železo, sacharidy, aminokyseliny a stimulátory rastu prírodného pôvodu v účinných množstvách. Neobsahuje chloridy.
Rastliny vrúbľované na podnoži pre chladné zimovanie – Poncirus trifoliata vyžaduje ľahší   substrát s kyslejšou reakciou, preto do zeminy pokiaľ to nie je “mišung”, môžme pridať trochu rašeliny.  V zime, keď sú rastliny v kľude, nerastú, aj zálievku ešte viac obmedzíme na minimum
.

Pestovanie tropických a subtropických rastlín