SP URBAN

 

Špeciálna podnož, vyšľachtená Karolem Urbanem,

Hybrid lemandarinu “Otaheite” a ičang papedy, pôvodom z Korýtek severne od Plzni. Pán Urban účelovým krížením týchto dvoch citrusov sledoval vytvorenie vhodnej podnože do bytu, preto SP – speciálna podnož. Rastlinu priviedol do plodnosti,výborne sa množí odrezkami, sám by som ale odporúčal len množiť semenami, pokiaľ nám tento citrus zarodí, s následným vrúbľovaním týchto semenáčov odrezkami- vrúbľami tejto danej odrody pre zachovanie všetkých vlastností a dobrú plodnosť. Osud samotnej podnože nie je známy, záleží všetko od pestovateľov, ako si túto hybridnú rastlinu uchovajú, kedže na Slovensku, ani v Čechách vôbec nie je oficiálne registrovaná.

Na prvej fotografii vľavo rastlina vo veku 4 rokov prvý krát od zavrúbľovania už nesie aj niekoľko kvetných pukov, treba sa na fotografiu dobre zahľadieť. 

Kvettné puky rastliny vo vývine som sa snažil zachytiť v ´ďalšej  detailnejšej foto, fotené zo vzdialenosti 5 cm.

SP URBAN ako samostatná podnož, či už zavrúbľovaná rastlina potrebuje chladné prezimovanie. Neodporúča sa vrúbľovať na teplomilné podnože….síce som túto možnosť sám nikdy nevyskúšal, ale už aj z logického úsudku, keď vieme, že SP Urban potrebuje chlad v zime pri teplotách od mínus 2 do plus 8 st.C vyplýva, že tieto teploty by dokázali nevhodným podnožiam veľmi uškodiť.

Rastlina je  cennosťou v mojich zbierkach už aj preto, že nie je ľahko dostupná, len medzi zberateľmi kuriozít.

Pestovanie tropických a subtropických rastlín